Rămâi conectat

Actualitate

120 de ani de la moartea unui maestru al picturii românești: Sava Henția (1848-1904)

sebesinfo.ro

Publicat

în

Astăzi, 21 februarie 2024, se împlinesc 120 de ani de la moartea lui Sava Henția (1848-1904), unul dintre marii maeștri ai picturii românești.

Născut la 1 februarie 1848, la Sebeşel, județul Alba, Sava Henția a fost un pictor realist, grafician, muralist şi ilustrator de carte, recunoscut mai ales pentru contribuția sa remarcabilă la arta documentară, el fiind şi un subtil desenator şi colorist. Cu toate acestea, este cunoscut mai ales ca portretist, lucrările sale consacrându-l ca maestru al acestui gen. Între 1865 şi 1870, Sava Henția a studiat la Școala de Belle Arte din București, avându-i ca profesori pe Gheorghe Tattarescu şi Theodor Aman, iar după absolvire, a beneficiat de o bursă la École Nationale Supérieure des Beaux-Arts de la Paris, unde l-a avut ca îndrumător pe pictorul Alexandre Cabanel. A murit în anul 1904, la București, lăsând în urma sa o operă bogată (peste 500 de portrete, compoziții istorice, peisaje, naturi statice etc.) rezultatul unei activități artistice diverse şi susținute.

Pentru a ne forma o imagine despre cum a fost perceput Sava Heția în epocă și despre cum i-au fost apreciate talentul și opera, în cele ce urmează reproducem un necrolog apărut în 1904, la scurt timp după moartea sa, în ziarul „Gazeta Artelor. Theatru, Musică, Pictură, Sculptură, Architectură, Gimnastică, Dans etc.”, transcris de Lidia Trăușan-Matu în lucrarea „Despre pictori şi tablouri în paginile gazetelor românești din veacul al XIX-lea (1860–1900)”, vol. II, Cluj-Napoca:

„Pictorii noștri: Sava Henţia

[…]

Unul dintre cei mai talentați pictori ai generațiunei mai tinere românesci, care s-a desvoltat sub Aman și Tătărescu, genial înzestratul Sava Henţia a încetat din viață la 21 februarie a. c., în vârstă de 56 ani.

Născut în Transilvania, din părinți sărmani, el a venit în Bucuresci, intrând la un zugrav de biserici ca să câștige pâinea de toate zilele. Talentul său extraordinar deșteaptă îndată atențiunea cercurilor artistice de aci și Henţia intră la Școala de Bele-Arte unde în curând obținu premiul I de bursier al Statului la Paris. Întorcându-se la Bucuresci, Henţia desfășură o activitate artistică extraordinară, se produse în toate genurile și creă, în timpul războiului româno-ruso-turc, tablouri războinice de diferite mărimi, adevărate opere de artă, dintre cari cele mai multe se găsesc în posesiunea M. S. Regelui. Henţia fu ani îndelungați profesor la Asiliul Elena Doamna, şi acest om modest, cu un cap interesant de artist, care era cu desăvârșire surd și vorbea cu mare greutate, se bucura de cea mai mare simpatie în toate cercurile în cari era cunoscut. Cu Henţia se stinge unul din cei mai însemnați representanţi ai artei românesci.

(Gazeta Artelor. Theatru, Musică, Pictură, Sculptură, Architectură, Gimnastică, Dans etc., an 1, nr. 39-40, 15-30 martie 1904, p. 9)”.

Pentru a-i cinsti memoria, Centrul Cultural „Lucian Blaga” Sebeș, prin Muzeul Municipal „Ioan Raica” Sebeș organizează, începând cu ora 16.30, la Primăria Municipiului Sebeș, o seară muzeală dedicată marelui artist, la care vă invităm să luați parte. Evenimentul, intitulat „Sava Henția (1848-1904), un maestru transilvănean al penelului”, propune publicului, pe lângă vernisarea unei expoziții temporare, care va reuni cele mai importante lucrări din colecția Muzeului Municipal „Ioan Raica” Sebeș, cărora li se alătură un autoportret inedit de-al acestuia din colecția Cosmin și Alexandra Voișan și tablouri din patrimoniul Muzeului Național al Unirii Alba Iulia, și două conferințe științifice.

Vă invităm să-i descoperiți opera și să vă delectați cu frumusețea lucrărilor sale!


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Publicitate
Click pentru a comenta

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Actualitate

150 de sebeșeni defavorizați au primit cadouri de Paște, în cadrul celei de-a III-a ediții a Campaniei „Împreună dăruim bucurie”

sebesinfo.ro

Publicat

în

În cursul zilei de marți, 15 aprilie 2025, 150 de sebeșeni defavorizați au primit cadouri de Paște, în cadrul celei de-a III-a ediții a Campaniei „Împreună dăruim bucurie” organizată de Direcția de Asistență Socială Sebeș.

„Astăzi nu am împărțit doar alimente. Am împărțit prezență. Am adus lumină în case unde sărbătorile păreau că trec în tăcere. Am dus o vorbă bună acolo unde, de prea mult timp, nu se mai aude glasul nimănui.

Pentru unii dintre bunicii noștri, singurătatea e mai grea decât orice lipsă. Astăzi, am încercat să le arătăm că nu sunt uitați. Că ne pasă. Că există oameni cu inimă care le pot fi familie, măcar pentru o clipă.

Împreună cu voluntarii nostri, care răspund DA la fiecare apel, am pășit praguri cu sufletul plin și am plecat cu ochii umezi, dar inima ușoară.

Mulțumim tuturor celor care au făcut ca această zi să fie despre mai mult decât ajutor – despre grijă, demnitate și speranță. Sărbătorile vin cu adevărat doar atunci când le aduci și altora.

Astăzi am oferit daruri. Dar cel mai prețios a fost timpul și căldura dăruite cu iubire în cadrul campaniei noastre „Împreună dăruim bucurie”, aflată la a 3-a ediție.

Mulțumiri alese sponsorilor nostri SC Co-Ra Company SRL, DML Invest SRL, Asociația Alpin, Leul de Aur, La Meseni SRL, Star Company, persoane fizice care au donat produse sau bani, Primarului municipiului Sebeș, Dorin Nistor și Primăriei municipiului Sebeș, Serviciului Public de Administrare a Patrimoniului Sebeș, voluntarilor, doamnelor profesoare Mihaela Suciu, Cornelia Cosma, Miclăuș Liana de la Liceul Tehnologic și Liceul Sportiv „Florin Fleșeriu” din Sebeș care au coordonat cei 55 de voluntari prezenți alături de noi, echipei Direcției de Asistență Socială Sebeș”, au transmis reprezentanții Direcției de Asistență Socială Sebeș.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

sebesinfo, stiri sebes, informatii sebes