Rămâi conectat

Actualitate

Cetățean din Petrești, după ce un urs a ajuns în localitate: „La Pădurea Mare, în zona de grătare, sunt mai mulți”

sebesinfo.ro

Publicat

în

După ce un urs a fost observat în cursul serii de de ieri, 24 iulie 2023, în Petrești, un localnic a făcut declarații în legătură cu prezența unei ursoaice cu doi pui în apropierea zonei de grătare din Pădurea Mare, unde mulți sebeșeni obișnuiesc să iasă în week-end la iarbă verde. Acesta avertizează publicul să evite zona în scopul evitării eventualelor incidente nedorite.

Potrivit declarațiilor cetățeanului, în zona Tău s-au relocat în ultima perioadă foarte mulți urși, numărul lor depășind 30. Această creștere semnificativă a numărului de urși în zonă este un motiv de îngrijorare pentru comunitatea locală și atrage atenția autorităților competente pentru a lua măsuri de protecție și informare a populației cu privire la comportamentul adecvat în aceste situații.

Specialiștii în protecția mediului și autoritățile locale sunt acum implicați în monitorizarea situației și iau în calcul luarea unor măsuri de prevenire a potențialelor conflicte om-urs. În acest context, cetățenii din Sebeș sunt sfătuiți să evite zonele populate de urși și să respecte regulile de comportament în fața acestor animale sălbatice.

Este esențial ca populația să fie conștientă de importanța respectării normelor de siguranță și a instrucțiunilor primite de la autorități pentru a preveni situații periculoase atât pentru oameni, cât și pentru animalele sălbatice. Incidente cu urși pot fi evitate prin înțelegerea și respectarea habitatului lor natural și a regulilor de interacțiune corespunzătoare.

În cazul în care cetățenii întâlnesc urși sau observă comportamente neobișnuite ale acestora în apropierea zonelor populate, sunt încurajați să raporteze imediat situația autorităților competente pentru a preveni riscurile și a asigura siguranța tuturor locuitorilor.

Reamintim publicului să aibă grijă și să evite acțiunile care ar putea atrage urșii în apropierea așezărilor umane, precum abandonarea de resturi de mâncare sau hrănirea lor intenționată. Respectarea mediului înconjurător și a habitatelor animalelor sălbatice este esențială pentru o conviețuire armonioasă între oameni și natură.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Publicitate
Click pentru a comenta

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Actualitate

Femeie de 53 de ani din Sebeș căutată de polițiști și familie, după ce a plecat de la domiciliu și nu s-a mai întors

sebesinfo.ro

Publicat

în

Polițiștii din Alba caută o femeie care a dispărut din Municipiul Sebeș. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune la 112.

În seara zilei de 5 aprilie 2025, Poliția Municipiului Sebeș a fost sesizată de către un bărbat cu privire la faptul că sora sa a plecat de la domiciliu și nu s-a mai întors până în prezent.

Din primele cercetări efectuate de polițiști, a reieșit că COLHON ILEANA-DANIELA, în vârstă de 53 de ani, ar fi plecat, în dimineața zilei de 1 aprilie 2025, de la locuința sa, din Sebeș, și nu s-a mai întors până în prezent.

Femeia are următoarele semnalmente:

• 165 cm înălțime;
• 90 de kilograme;
• Păr scurt, brunet;

La momentul dispariției, purta pantaloni bleumarin, geacă bleumarin și pantofi sport.

Femeia a fost dată în urmărire, iar polițiștii au demarat, imediat după sesizare, activități de căutare, dar, până în prezent, nu a fost găsită.

Persoanele care pot da informații, în vederea identificării sale, sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune la 112.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

sebesinfo, stiri sebes, informatii sebes