Actualitate
Paştiu Alexandru, autorul odioasei crime din Răhău, trimis în judecată pentru omor calificat, tentativă la omor calificat şi violare de domiciliu
Bărbatul din Răhău, suspectat de uciderea unui tânăr de 23 de ani din aceeași localitate cu mai multe lovituri de cuţit şi rănirea gravă a prietenei acestuia, a fost trimis în judecată. Acesta este este acuzat de omor calificat, tentativă la omor calificat şi violare de domiciliu.
Acesta riscă până la 20 de ani de închisoare. Dosarul a fost înregistrat la Tribunalul Alba vineri, 9 iulie 2021.
Paștiu Alexadru are 36 de ani şi ar fi comis faptele din gelozie, fiind probabil îndrăgostit de tânăra de 21 de ani. Atacul a avut loc în dimineaţa zilei de 19 aprilie 2021, în jurul ore 04.00. A intrat în locuinţa unde se aflau cei doi şi l-a înjunghiat pe prietenul tinerei de mai multe ori. Daniel avea 23 de ani şi a murit în urma loviturilor primite. Tânăra a scăpat cu viaţă, fiind internată în spital.
După ce i-a atacat, bărbatul a fugit de la locul faptei. Acesta a fost prins după câteva ore într-o pădure din apropierea satului. Bărbatul a fost prins de către poliţişti care au ajuns până în locul în care acesta se ascundea, într-o zonă greu accesibilă, cu ajutorul motocicletelor enduro. În momentul în care cei doi poliţişti echipaţi în motociclişti l-au imobilizat pe agresor, aceştia l-au întrebat unde este cuţitul, el răspunzând că l-a pierdut prin grădină.
”Inculpatul a pătruns fără drept în locuinţa victimelor din municipiul Sebeş, sat Răhău, jud. Alba şi le-a aplicat acestora mai multe lovituri cu un cuţit, în zone vitale ale corpului. În urma agresiunilor fizice, a survenit decesul unei victime de gen masculin în vârstă de 23 de ani şi rănirea celeilalte victime, de gen feminin, în vârstă de 21 de ani. Aceasta din urmă a fost transportată la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale, starea sa de sănătate fiind stabilă. Presupusul autor a fugit de la locul faptelor, fiind identificat ulterior de către organele de poliţie, în apropierea unei păduri din localitate”, a transmis Parchetul de pe lângă Tribunalul Alba.
În data de 18 iunie, Paştiu Alexandru ar fi încercat să se sinucidă în celula sa din arestul preventiv al IPJ Alba. După tentativa de suicide, bărbatul a fost dus la Spitalul Judeţean de Urgenţă Alba, pe secţia UPU, iar apoi a fost trasferat pe secţia de Psihiatrie. După investigaţii a fost dus înapoi în arest preventiv la IPJ Alba. Odată cu trimiterea în judecată, inculpatul va fi transferat la Penitenciarul Aiud. Luni, 11 iulie, Tribunalul Alba va confirma şi prelungi mandatul de arest preventiv.

Actualitate
Femeie de 53 de ani din Sebeș căutată de polițiști și familie, după ce a plecat de la domiciliu și nu s-a mai întors
Polițiștii din Alba caută o femeie care a dispărut din Municipiul Sebeș. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune la 112.
În seara zilei de 5 aprilie 2025, Poliția Municipiului Sebeș a fost sesizată de către un bărbat cu privire la faptul că sora sa a plecat de la domiciliu și nu s-a mai întors până în prezent.
Din primele cercetări efectuate de polițiști, a reieșit că COLHON ILEANA-DANIELA, în vârstă de 53 de ani, ar fi plecat, în dimineața zilei de 1 aprilie 2025, de la locuința sa, din Sebeș, și nu s-a mai întors până în prezent.
Femeia are următoarele semnalmente:
• 165 cm înălțime;
• 90 de kilograme;
• Păr scurt, brunet;
La momentul dispariției, purta pantaloni bleumarin, geacă bleumarin și pantofi sport.
Femeia a fost dată în urmărire, iar polițiștii au demarat, imediat după sesizare, activități de căutare, dar, până în prezent, nu a fost găsită.
Persoanele care pot da informații, în vederea identificării sale, sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune la 112.