Sport
Sergiu Cioca, George Fleșer, Antonio Păun şi Ana Rodean desemnați cei mai buni alergători ai primei ediții a “Şureanu Mountain Race”
Prima ediţie a competiţiei sportive “Şureanu Mountain Race” a avut loc sâmbătă, 23 august 2014. Concursul a marcat, practic, profilul sportiv al evenimentului “Şureanu Mountain Festival”, care se desfășoară în perioada 30 iulie – 31 august.
Doisprezece persoane au dorit să descopere superbele trasee din Şureanu şi au participat la competiţia de alergare, ce a avut ca premii atât sume de bani cât şi obiecte. Din cauza numărului mic de participanţi, nu au fost oferite toate premiile puse, iniţial, în concurs. Concursul s-a desfășurat în zona Poarta Raiului – masivul Şureanu, iar traseul a avut o lungime de 8 km şi o diferenţă de nivel de maxim 350 m. Înscrierea în concurs a fost gratuită.
Şureanu Mountain Race şi-a desfăşurat prima ediţie la sfârşitul săptămânii trecute. Potrivit organizatorilor, vremea a fost excelentă, iar reacţiile concurenţilor au fost pozitive, referitor la atractivitatea zonei cât și la varietatea impresionantă a traseului competițional, motive pentru care organizatorii cred mai departe în acest eveniment.
Iată, mai jos, clasamentul competiției:
Categoria JUNIORI (masculin și feminin, cu vârste de până la 16 ani)
Locul I – George Fleșer
Locul II – Roxana Panța
Categoria MASCULIN (cu vârste între 16 – 35 ani)
Locul I – Sergiu Cioca Parasca
Locul II – Robert Muscaliuc
Locul III – Vasile Aluaș
Categoria MASCULIN (cu vârste peste 35 ani)
Locul I – Antonio Păun
Locul II – Ioan Anghel
Locul III – Lucian Al Mării
Categoria FEMININ (cu vârste între 16 – 35 ani)
Locul I – Ana Rodean
Locul II – Daniela Marincaș
Sâmbătă 30 august, ora 12.00, va avea loc ultima competiție sportivă a evenimentului Șureanu Mountain Festival. Este vorba despre concursul de biciclete Șureanu Mountain Bike, la care sunt aşteptaţi participanţi în număr cât mai mare.
Şureanu Mountain Festival este organizat de Consiliul Judeţean Alba împreună cu Centrul de Cultură “Augustin Bena”, Primăria Comunei Săsciori şi Primăria Comunei Şugag. Sponsori: Alba Sport Vision şi Obiectiv Sport.
FOTO: FLORIN RAREȘ TILEAGĂ

Sport
„Leii”, eliminați din Cupa României Under 17: LPS Sebeș – FC Hermannstadt 4-5 (1-1), după loviturile de departajare
Duminică, pe „Pielarul” în debutul sezonului oficial, LPS Sebeș a fost eliminată din optimile de finală ale Cupei României Under 17 de FC Hermannstadt, după loviturile de departajare.
Portarul sibian Gabriel Capete a fost eroul întâlnirii, acesta, pe lângă câteva intervenții salutare în actul secund, mai reușind să pareze două execuții de la 11 metri, la Rădac și Vlad.
Scorul după 90 de minute a fost egal, oaspeții punctând primii dintr-o lovitură liberă, în finalul primei reprize (45). Sebeșenii au egalat prin Rădac (85, din penalty) și astfel echipa calificată în sferturi s-a decis la loviturile de departajare. Din păcate, același Rădac a ratat prima execuție, sibienii au transformat de 4 ori la rând, pentru LPS Sebeș au înscris Moș, Miclea și Todea, iar la șutul lui Vlad a fost o nouă paradă a goalkeeperului de la Hermannstadt.
Astfel, Alba a rămas fără reprezentantă în Cupa României la nivel juvenil.
FOTO: Rareș Cundescu
Sport
Liderul Ligii a 4-a Alba, înfrângere în „orașul sării”: CS Ocna Mureș – Hidro Mecanica Șugag 3-1 (2-1)
În derby-ul etapei, „Soda dragă” a dat lovitura și a învins liderul. Hidro Mecanica a suferit a doua înfrângere stagională și își simte amenințată poziția, contracandidatele apropiindu-se la un singur punct.
Ocnamureșenii sunt pe val, cu 4 victorii consecutive și 9 jocuri câștigate din ultimele 10. Pentru gazde au marcat: Ioan COCIȘ (10′), Florin SOCACI (29′) și Paul MUNTEAN (51′) iar pentru oaspeți Danuț GREAPCĂ (19′).
În următoarea etapă, Hidro Mecanica Șugag va întâlni pe teren propriu, sâmbătă, 15 martie 2025, formația Industria Galda de Jos
Sport
„Alb-verzii” și-au consolidat poziția de lider al Ligii a IV-a Alba: Hidro Mecanica Șugag – Voința Stremț 4-1 (1-1)
Hidro Mecanica Șugag a câștigat sâmbătă, 1 martie, cu scorul de 4 – 1, partida disputată pe teren propriu, în compania formației Voința Stremț. Meciul a contat pentru etapa a XVI-a, prima rundă din returul sezonului 2024-2025 al Ligii 4 Alba.
„Alb-verzii” au început tare meciul, aceștia având două ocazii mari de a înscrie prima reușită din retur, ratate de Beni Galdean și Flavius Budin (șutul acestuia a întâlnit vinclul porții Voinței).
Până la urmă, ocaziile au fost concretizate pe tabela de marcaj prin Lupsan Daniel, care a reluat în plasă balonul ajuns la el, după șutul trimis de Frențiu din careul mic (min. 11). Frențiu putea majora scorul pentru Hidro Mecanica, dar acesta a trimis în goalkeeper-ul Voinței. Cu 7 minute înainte de pauză, oaspeții au egalat prin Cristea, care a înscris cu un șut de la peste 40 metri, iar la cabine s-a intrat la egalitate scor 1-1.
Hidro Mecanica a început repriza secundă în „corzi”, oaspeții având trei oportunități de a înscrie, dar intervențiile portarului Alex Șerban sau transversala au făcut ca tabela să rămână intactă. Replica Hidro Mecanicii a venit la șutul trimis de Lupșan pe lângă poartă, dar tot el a dus în avantaj echipa noastă în minutul 64, marcând pentru 2-1. La un interval de trei minute, Nazarie Zenga majorează scorul la 3-1 pentru Hidro Mecanica, după o pasă venită de la Danut Greapca care a trecut de doi adversari în careu.Scorul final a fost stabilit de Razvan Frentiu, care a înscris din pasa aceluiași Greapcă, după o acțiune personală a atacantului Hidro Mecanicii (min 88).
Rezultat final: 4-1, echipa pregătită de Ionel Marcu se distanțează la 4 puncte în ierarhia Ligii 4, de ocupanta locului 2, Soda Ocna Mureș, echipă pe care Hidro Mecanica o va întâlni în deplasare, meci programat sâmbăta viitoare.
- Economieacum 2 săptămâni
Fabrica de ciorapi CISEROM Sebeș se ÎNCHIDE, după aproape 100 de ani de la înființare
- Știri din zonăacum 4 săptămâni
Trafic blocat pe DN 1, în zona Câlnic, ca urmare a unui accident rutier. O persoană a fost rănită
- Actualitateacum 4 săptămâni
Opt factori poștali de la Oficiile Poștale din Sebeș și Lancrăm, condamnați la închisoare cu suspendare pentru abuz în serviciu
- Actualitateacum 4 săptămâni
Persoană de 28 de ani din Sebeș reținută de polițiști, după ce a fost prinsă cu peste 100 de grame de cocaină asupra sa
- Sportacum 3 săptămâni
LPS Sebeș, amendat cu 10.000 lei de către Federația Română de Fotbal. Vezi motivul
- Economieacum 2 săptămâni
Locuri de muncă disponibile în Municipiul SEBEȘ, la data de 25 februarie 2025
- Sebeșeniacum 5 zile
Dariana Mureșan, o tânără de 19 ani din Sebeș, a câștigat Concursul de „Miss Bikini Race 2025”, desfăsurat la Păltiniș
- Ştirea taacum 4 săptămâni
Sebeș – un oraș sufocat de gunoaie, fum toxic și nepăsare!