Învățământ-Cultură
Trupa de teatru „Cam Atât” a Liceului Tehnologic Sebeș, premii la Festivalul „Zilele teatrului pentru copii Lucian Blaga”
Premii, la cea de-a XVI-a ediție a Festivalul „Zilele teatrului pentru copii Lucian Blaga”, obținute de trupa de teatru „Cam Atât” a Liceului Tehnologic Sebeș, coordonată de doamnele profesoare Sanda Negrea și Rodica Groza.
„În cadrul Festivalului „ZILELE TEATRULUI PENTRU COPII LUCIAN BLAGA”, ediția a XVI-a, etapa județeană,organizat de Palatul Copiilor Alba, în 25 aprilie 2024, la Casa de Cultură a Studenților Alba Iulia, trupa de teatru CAM ATÂT, a Liceului Tehnologic Sebeș, sub coordonarea doamnelor profesoare Sanda Negrea și Rodica Groza, a obținut Locul II, Premiul I la secțiunea „Afiș”, precum și Premiul pentru cel mai bun decor”, au transmis reprezentanții Liceului Tehnologic Sebeș.

Învățământ-Cultură
Performanță remarcabilă reușită de profesoara Elena Damian, de la Colegiul Național „Lucian Blaga” Sebeș: Patru elevi calificați la etapa națională a Olimpiadei de Istorie
Patru elevi ai Colegiului Național „Lucian Blaga” din Sebeș îndrumați de doamna profesoară Damian Elena, s-au calificat la etapa națională a Olimpiadei de Istorie, câte unul din fiecare clasă de liceu la care predă.
Astfel, Hațegan Lucian-Cosmin (clasa a IX-a F), Cioca Cristiana (clasa a X-a F), David Luoana (clasa a XI-F) și Vasinc Damaris (clasa a XII F).
Profesionalismul și dedicarea au adus și în acest an rezultate deosebite. Doamna profesor va însoți lotul olimpic la Olimpiada Națională de Istorie, care va avea loc în perioada 14-18 aprilie 2025, la Piatra Neamț.
Mult succes tuturor!