Rămâi conectat

Actualitate

Video | Incendiu la o cabană din comuna Săsciori. Trei echipaje de pompieri intervin

sebesinfo.ro

Publicat

în

Incendiu la o cabana din comuna Săsciori. Trei echipaje de pompieri intervin.

Un incendiu puternic a izbuncnit în această seara la o cabana din comuna Săsciori, situată pe dealul Cărpiniș, pe drumul ce duce prin spatele bisericii spre fostele saivane. La această ora intervin trei echipaje ale pompierilor.

Din păcate, în ciuda interevenției pompierilor, cabana este arsă aproape în întregimea. A mai rămas în picioare doar partea din față, așa cum se poate observa în video.

Din informațiile obținute de la un localnic, cabana era construită aproape în întregime din lemn.

UPDATE 1: Casa a ars în totalitate de flăcările violente care s-au extins cu repeziciune.

Din păcate, pompierii nu au mai putut salva nimic din imobil și s-au concentrat doar spre localizarea incendiului, astfel încât flăcările să nu se extindă și în împrejurimi.

UPDATE 2: Au intervenit trei autospeciale cu zece subofițeri. Nicio persoană nu a fost rănită.

UPDATE 3: Garda de intervenție Sebeș a intervenit ieri, la ora 21.09, în loc. Săsciori, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o cabană, proprietatea lui B.E. Pompierii militari au acționat cu trei austospeciale de intervenție, în cooperare cu Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență Săsciori. Ca urmare a acestui incendiu, au ars cabana în proporție de 90%, acoperișul confecționat din lemn și șindrilă bituminoasă pe o suprafață de aproximativ 180 mp, o centrală termică, aparatură electrică și electrocasnică, mobilier și instalația electrică. Cauza probabilă a acestui incendiu o reprezintă un sistem de încălzire defect.

      Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă “Unirea” al judeţului Alba reaminteşte cetăţenilor unele măsuri pentru această perioadă, şi anume:

  • Verificarea, repararea, izolarea termica si curatarea periodica a cosurilor de evacuare a fumului sunt obligatorii;
  • Cosurile de fum trebuie curatate periodic pentru eliminarea depunerilor de funingine care se pot aprinde sau pot obtura canalele de evacuare;
  • Cosurile de fum trebuie izolate termic fata de elementele combustibile ale planseului sau acoperisului (grinzi, astereala de lemn si altele asemenea).


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Publicitate
Click pentru a comenta

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Actualitate

Subcomisarul Florea Claudiu, adjunctul Poliției Municipiului Sebeș, intervenție pentru slvarea vieții unui bărbat care s-a răsturnat cu autoturismul pe DJ 107I

sebesinfo.ro

Publicat

în

Subcomisarul Florea Claudiu, adjunctul Poliției Sebeș, erou de Paște: Întreaga poveste a fost spusă de reprezentanții IPJ Alba.

„De sărbători, toate drumurile duc spre casa părintească, iar unui polițist rutier, chiar dacă este în timpul liber și gândul îi fuge la cei dragi, fiecare eveniment pe care îl întâlnește în drumul său îi atrage atenția. Așa s-a întâmplat în această dimineață, când colegul nostru, subcomisar de poliție Florea Claudiu, împuternicit adjunct al șefului Poliției Municipiului Sebeș, în timp ce conducea un autoturism, pe DJ 107I, a observat un autoturism răsturnat perpendicular, pe axul drumului, pe o bandă de mers, iar o roată se învârtea, semn că evenimentul tocmai se petrecuse.

A oprit imediat și s-a deplasat spre autoturismul răsturnat, pentru a vedea dacă sunt persoane încarcerate, moment în care a constatat că, la volanul autoturismului, se afla un bărbat, în vârstă de 77 de ani, semiconștient, care avea nevoie de ajutor. Fără să stea pe gânduri, l-a extras pe bărbat din autoturism și a solicitat, prin SNUAU 112, intervenția colegilor și a personalului medical, asigurându-l pe bărbatul de 77 de ani, din localitatea Bucium, că totul va fi bine. Ulterior, acesta și-a revenit și a mărturist că i s-ar fi făcut rău, în timp ce conducea autoturismul. Seniorul a fost transportat la spital, pentru îngrijiri medicale de specialitate.

Colegul nostru și-a continuat drumul spre localitatea Mogoș, acolo unde îl așteaptă familia, convins că, în dimineața asta, Dumnezeu i-a călăuzit pașii spre locul potrivit, în momentul potrivit, iar intervenția sa rapidă a lăsat un om în sânul familiei, în ziua de Paște”, a transmis IPJ Alba.


 Fiți la curent cu ultimele articole publicate. Urmăriți Sebeș Info și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Politică

Știrea ta

Societate

Sport

Economie

Din Județ

sebesinfo, stiri sebes, informatii sebes